Відзначення 75-річчя проголошення Акту відновлення Української Держави

 

5 липня в Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відбулася сценічна інсталяція з нагоди 75-ої річниці проголошення Акту відновлення Української держави, виголошеного Ярославом Стецьком та затвердженого Національними Зборами у Львові 30 червня 1941 року.

Національні Збори за ініціативою Організації Українських Націоналістів  утвердили в цей день волю українського народу до відновлення незалежної Української Держави на своїх етнічних землях, відновили суб’єктність української нації на світовій шахівниці, виступили політично, а згодом і збройно проти двох найпотужніших людиноненависницьких та народовбивчих потуг 20 ст. – сталінсько-комуністичного СССР і нацистсько-гітлерівської Німеччини та закликали українців «не скласти зброї так довго, доки на всіх українських землях не буде створена Українська Суверенна Держава».

ОУН і організована нею військова сила «Українська повстанська армія» вела в тодішніх важких історичних умовах боротьбу на два фронти – проти більшовицької Росії і проти нацистської Німеччини.

Організатором урочистостей з відзначення історичної події виступив Конгрес Українських Націоналістів.

У програмі заходу патріотична громадськість мала змогу почути виступ-привітання Патріарха Української Греко-Католицької церкви Блаженнішого Святослава, а також присутнім було зачитано послання ієрархів українських церков Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета та Архиєпископа-Емерита УГКЦ Любомира Гузара. Відбулись виступи політичних і громадських діячів.

Під час сценічної інсталяції «Волею Українського Народу: проти Гітлера і Сталіна», головним режисером якої став Микола Стефаник, талановиті молоді актори, а саме: Вадим Лавренюк, Андрій Медінцев, Володимир Ковбель, Сергій Могиль та Григорій Бакланов, за допомогою аудіо - та якісно підібраного відео-ряду (режисер відео та аудіо монтажу – Олеся Стефаник) максимально правдиво передали атмосферу тих далеких історичних подій і змогли донести її до численних глядачів у залі. Не залишили байдужими жодного глядача і кадри з сучасної війни із крмелівськими окупантами, що триває нині на східних рубежах Української Держави.

У виконанні акторів прозвучав також ряд історичних пісень на патріотичну тематику.

Головною ідеєю сценічного дійства став показ циклічністі історії та кровопролитних воєн на українських землях. «ОУН і організована нею військова сила,Українська Повстанська Армія, вела боротьбу на 2 фронти – проти більшовицької Росії і проти нацистської Німеччини. І ми маємо сьогодні чергову агресію неоімперської Росії” – підкреслив у своєму виступі автор ідеї інсталяції «Проти Гітлера і Сталіна» Тарас Процев’ят, а також зазначив: «Ми віддаємо шану всім борцям, хто скропив кров’ю українську незалежність, хто віддав життя за українську державність. Чин оунівців, що проголосили Акт 30 червня 1941 р., не підлягає забуттю, а ця дата є одною з ключових для української традиції державотворення».

У своєму вітальному слові Голова Конгресу Українських Націоналістів Степан Брацюнь наголосив, що відродження сучасної Української Держави було б неможливим і немислимим без національного чину – 30 червня 1941 р.,і що саме проголошення акту відновлення української державності у 1941 році стало подією, яка, сплутавши всі карти агресорів, призвела до краху нацистсько-гітлерівської Німеччини, а в подальшому – і сталінсько-комуністичної Росії.

Також Степан Брацюнь зазначив: «День відновлення Української Держави 30 червня 1941 р. виводить нас на зв’язок прадавнього і сучасного простору мільйонів наших попередників, які боролися за право мати власну державу, фіксує наш зв’язок з історією та національною традицією. Сьогодні ми віддаємо найвищу шану всім провідникам і творцям Акту 30 червня.

Складаємо слова найвищої поваги українському духовенству та інтелігенції, що стали моральним і інтелектуальним рушієм цієї події. Складаємо пошану сотням тисяч воїнів ОУН-УПА, які стали на захист рідної землі зі зброєю в руках, пройшли гарт націоналістичної стійкості. Безумовно, вони переможці, бо перемогла їхня віра у майбутнє держави. Досвід тієї доби не має згубитися в сучасному хаосі. Він вчить, зокрема, що лише повна націоналістична незалежність України може гарантувати здійснення національних, а також  соціальних сподівань української нації… Ми знаємо і зараз ціну міжнародним гарантіям безпеки, приклад – Будапештський меморандум».

Історія національно-визвольних воєн актуальна як ніколи і сьогодні. Уроки історії не можна забувати. Адже боротьба за незалежність України не припиняється навіть через століття. І нинішня так звана «гібридна війна» спочатку в Криму, а зараз  - на сході України є тому вагомим підтвердженням. Цю тезу підтвердили у своїх виступах неспростованими фактами з «розброєння» Збройних Сил України, які активно відбувались в останні 20 років, начальник Генерального штабу Збройних Сил України (1993–1996), генерал-полковник Анатолій Лопата та начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України у 1991-1994 роках, народний депутат України 2-го скликання, голова Спілки Офіцерів України генерал-лейтенант Олександр Скіпальський.

В.о. Голови Українського Державного Правління Богдан Федорак у своєму виступі наголосив, що в Законі України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», прийнятому українським парламентом у 2015 р., правовий статус борців за незалежність України у XX столітті надано ОУН, УПА, АБН, УГВР, але випущено УДП.» Будемо вважати це прикрою помилкою, яка потребує негайного виправлення законодавцями», – зазначив Богдан Федорак, та додав: «Нинішнє покоління українців зіштовхнулося із новими страшними викликами – збройною агресією Росії, анексією Криму та окупацією частини Донбасу та виявилося достойним своїх батьків, зупинивши російську агресію.

Тому як ніколи актуальними звучать для нас слова Голови Українського Державного Правління Ярослава Стецька, який перейшов у кращі світи рівно 30 років тому – 5 липня 1986 року, написані за п’ять днів перед смертю – 30 червня: «А тепер з’єднані духом та ідеєю маємо далі маширувати вперед, і я вірю, разом з’єднані переможно до перемоги. Наша сила в боротьбі, вірі, молитві і принциповості.

ОУН завжди перемагала як дороговказ, як світло в темряві як незламний носій революційно-визвольної ідеї, ніколи не капітулювала, і завжди була в боротьбі з опортунізмом і дефетизмом. Тим шляхом ідіть далі, бо Легенди, Яціви, Пясецькі, Мирони, Шухевичі, Грицаї, Бандери не хилили вниз прапора, не знали рабства ані опортунізму. Я теж не схилив і не схилю прапора Української Революції при Божій Помочі. Хай повівє він непереможно, як і тризуб з мечем на Святій Софії. Наше гасло – Христос в Катакомбах, Україна в боротьбі за християнський ідеал свободи і державної незалежности! ОУН за Українську Соборну Самостійну Державу! Слава Україні! Героям Слава!»

На завершення  театралізованого дійства учасники святкування натхненно виконали Держвний Гімн України.

Графік роботи:

5 липня

18:00