Український дім — центр національної ідеї

 

У центрі Києва на Європейській площі розташований унікальний архітектурний комплекс під назвою Український дім. Так історично вийшло, що колишній музей став в історії України центром національної ідеї і об’єднав прогресивних громадян для творення нової країни.

У 1982 році за адресою – місто Київ, Хрещатик, 2 урочисто відкрили переведений сюди з вулиці Володимирської, 57 київський музей імені В.І. Леніна. Це було приурочено до 60-річчя Союзу РСР.

Будівництво будівлі зайняло чотири роки — з 1978 по 1982-й. Працювали у дві, а то і в три зміни. Цим «торжеством» була завершена глобальна реконструкція всієї паркової зони Володимирської гірки, що примикає до нинішньої Європейської площі.

З боку сучасного Українського дому доріжки ведуть до пам’ятника двом визначним історичним подіям в житті Києва: Хрещення Київської Русі і поверненню місту Магдебурзького права. Поряд знаходилася історична трамвайна лінія від нинішньої Михайлівської площі до Подолу.

Тут в травні 1892 року при величезному скупченні народу відбувся пробний пуск першого в тодішній Російській імперії електричного трамвая по крутому Олександрівському (нині Володимирському) узвозу.

На цьому місці щовечора тисячі киян розважалися, знайомилися, танцювали, співали пісні і просто дихали прекрасним повітрям парку на схилах Дніпра, а з паркового радіовузла постійно лунала музика — це крутили платівки з популярними піснями тих років.

Назва Український дім було присвоєно архітектурному комплексу після набуття Україною Незалежності.

З того часу Українській дім пережив дві революції — «Помаранчеву» (де був штаб Віктора Ющенка). І Революцію Гідності, при якій в ньому також знаходився один зі штабів революційного руху.

Український дім став епіцентром підготовки повалення режиму Януковича, вже в 2012 році тут проходили масові акції протесту, зокрема так званий «Мовний Майдан», який пройшов на початку липня.

Під стінами Українського дому кілька тисяч активістів, представників на той момент опозиційних партій і молоді висловили рішучий протест діям президента Віктора Януковича і міністра освіти Дмитра Табачника по дискримінації української мови.

Під час масових виступів 2014 року проти злочинної влади режиму Януковича в будівлі розміщувався резерв внутрішніх військ і загону «Беркут». А в ніч на 26 січня 2014 року о 4:06 за київським часом в «Український дім» увійшли активісти. І вже в день було повідомлено, що Український дім буде використовуватися як прес-центр протестного руху, також тут розмістили пункт для обігріву та прийому їжі.

Тут був організований штаб революції і штаб «Автомайдану». Люди стали приносити теплі речі, їжу, медикаменти. Фактично до «взяття» 18-19 лютого 2014 року Беркутом тут відбулася формування основного «кістяка» нового уряду України.

Після повалення режиму Януковича «Український дім» перебував у важкому матеріальному і моральному стані, — були розбиті вікна, меблі, пошкоджена інфраструктура будівлі, сантехніка і багато іншого, частково було його розграбовано. Знадобилося багато зусиль і коштів для його відновлення.

Юрій Іванович Стельмащук, пройшовши всі кола пекла на Майдані-2, був обраний в якості кандидатури на посаду директора Українського дому. Незважаючи на те, що революція попсувала його не на жарт, основний колектив залишився вірний своєму — Українському дому.

Люди повернулися на свої робочі місця і засукавивши рукава взялись за його відновлення, що роблять і до цього дня. Чоловіча частина колективу, а це програмісти, інженери, директор ресторану, прес-служба і сам директор Юрій Іванович — беруть в руки лопати і зміцнюють бетоном ті частини споруди, які цього потребують.

Сьогодні державне підприємство «Міжнародний конгрес-центр, національний центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» в Києві є багатофункціональним комплексом, що спеціалізуються на організації державних та міжнародних заходів, літературно-художніх зустрічей, з’їздів, конференцій, презентацій, художніх виставок, вернісажів, спеціалізованих і міжнародних виставок, конгресів, форумів, круглих столів, концертів тощо.

Загальна площа будівлі становить 17:550 м², в тому числі 8850 м² експозиційної площі. Приміщення включає концертний зал (782 м²), медіа-центр (80 м²), три виставкових центри, «кобзарську світлицю», арт-галерею, фуршетні площі, ресторан, кафе, розраховані на кількість гостей від 50 до 3000 осіб та інші зали, які використовуються для проведення концертів, і інших заходів.

Український дім — унікальний презентаційно-виставковий комплекс, який не має аналогів в Україні. Це єдине місце в Києві, де можна організувати масштабну церемонію, порівняну, наприклад, з врученням премії «Оскар». Просторі виставкові зали, концертний зал, багатофункціональні конференц-зали надають величезні можливості для організаторів. А наша професійна команда допомагає не тільки організовувати заходи а й забезпечити їх ефективне і бездоганне проведення.

У складі ДП «Український дім» функціонує філія «Еліт-Хол», яка надає послуги ресторану та послуги мобільного харчування.

Для того, щоб мати статус одного із найпотужніших осередків культурного, громадсько-політичного й ділового життя всієї України, силами національної еліти та трудового колективу в теперішній час розроблена нова концепція культурно-ідеологічної платформи Українського дому – Український дім – центр національної ідеї.

На основі цієї концепції Український дім перетвориться на головний майданчик для презентацій вагомих новітніх суспільних, політичних, творчих, наукових та бізнес-доробків України. Діяльність Українського дому стає консолідуючою платформою, важливим національним інструментом впровадження Національної ідей України – будівництво нового цивілізаційного Українського дому та здійснення гуманітарної політики, презентуючи Україну в усіх її новітніх та історичних аспектах.

У штаті підприємства працює команда професійних менеджерів, фахівців різних спеціальностей. Слід зазначити, що в колективі атмосфера прекрасна, кожен з людей готовий прийти на допомогу один одному в будь-якій ситуації і незалежно від рангу і соціального статусу.

Саме завдяки трудовому колективу, без державного фінансування, підприємству вдається забезпечувати функціонування Українського дому на європейському рівні. Кожен із працівників, вкладаючи свої професійні знання для досягнення поставлених завдань, вкладає частинку свого життя та серця, які стають міцними цеглинами в будівництві нової європейської країни.