Канадійський благодійний фонд «Українсько-єврейська зустріч» представляє вшанувальну програму на честь 75-ї річниці трагедії Бабиного Яру

 

29 вересня 2016 вшановували 75-ту річницю вбивства 34000 євреїв, в Бабиному Яру, яру на колишній околиці міста Києва – столиці України. Як Аушвіц в Польщі, так і Бабин Яр в Україні став головним символом знищення європейських євреїв під час Голокосту.

Канадійський благодійний фонд «Українсько-єврейська зустріч» у співпраці зі Світовим єврейським конгресом, урядом України, а також з іншими українськими та єврейськими організаціями і діячами з діаспори, профінансував ряд вшанувальних громадських заходів в пам’ять про згадані події. Заходи включали молодіжну конференцію, громадський симпозіум, увічнення пам’яті в просторі та вшанувальний концерт.

Програма молодіжної конференції, яка пройшла 24–28 вересня, зосереджувала увагу на спадщині Бабиного Яру. Пройшло ряд зустрічей, у яких брала участь молодь з України, Північної Америки, Європи та Ізраїлю. Під час публічних лекцій та дискусій круглих столів були розглянуті не лише питання та думки стосовно історичної тематики та Голокосту, а також й поточні проблеми в Україні та світі. З заключною лекцією на Молодіжній конференції, яка пройшла 28 вересня, виступив український поет Сергій Жадан. Програму для молоді було організовано істориком, доктором Ігорем Щупаком із міста Дніпро, директором Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і музею «Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні».

Симпозіум для академічної спільноти та широкої громадськості, який пройшов 26–27 вересня, розглядав відображення історії Бабиного Яру у мистецтві, культурі, міжнародному праві та пам’яті. Серед провідних доповідачів: Тімоті Снайдер, Карел Беркгофф, Норман Наймарк, а також Шимон Редліх, який пережив Голокост. Симпозіум для академічної спільноти та широкої громадськості організовано доктором Людмилою Гриневич.

На симпозіумі також було презентовано нову книгу про Бабин Яр, в англійському, та українському виданнях, що вийшла друком за допомогою видавництва «Дух і Літера». Головними редакторами нового видання є доктор Владислав Гриневич із київського Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса НАН України та професор Павло Роберт Маґочій із Торонтського університету. Ця колективна монографія, складена з доробку групи видатних українських та зарубіжних вчених, розкриває різні аспекти історії та пам’яті Бабиного Яру. Окрім ґрунтовних і болісних спогадів про те, що ж насправді сталося у Києві наприкінці вересня 1941 року, книга охоплює Бабин Яр, як історичний символ до і після Голокосту.

Третім компонентом вшанувальних заходів стала презентація 28 вересня переможців Міжнародного архітектурного конкурсу ідей ландшафтного дизайну зі Словенії, Франції та США, що пропонує перетворити Бабин Яр на меморіальний парк. Під час презентації демонстрували кращі проекти, які до 27 листопада будуть також в експозиції Музеї історії м. Києва, що знаходиться по вулиці Богдана Хмельницького, 7 (місто Київ). Очолював оргкомітет конкурсу доктор Віталій Нахманович.

І, нарешті, у Київському національному оперному театрі 29 вересня пройшов урочистий вшанувальний концерт, до якого було залучено мистців з усього світу. Виступав Гамбургский симфонический оркестр та відома українська хорова капела «Думка». Також відбулися виступи солістів із Канади, Англії, Ізраїлю та Німеччини. У концерті взяли  участь: неперевершена Оксана Линів, диригентка Баварської державної опери у Мюнхені, а також британський оперний співак українського походження Павло Гунька.

Програма концерту включала музичне виконання єврейської молитви «Kol Nidre» композитора Макса Бруха, «Кадиш-Реквієм» «Бабин Яр» Євгена Станковича та «Реквієм» Йоганнеса Брамса.

Графік роботи:

24–29 вересня